ساعت رولکس

بررسی استایل و زبان بدن شهاب سینمای ایران

۱۷ آبان ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

بررسی استایل و زبان بدن شهاب سینمای ایران

مقاله چاپ شده در مجله زندگی ایدآل به قلم پویا ودایع 

بررسی استایل و زبان بدن شهاب سینمای ایران

برگ برنده استایل شهاب حسینی در چیست؟

شهاب حسینی از هنرمندانی است که خیلی دغدغه انتخاب لباس از کمپانی‌های شناخته‌شده دنیا را ندارد. در نگاه عموم مردم، او با وجود ساده‌پوش‌بودن از بسیاری هنرمندان دیگر محبوبیت بیشتری دارد. قطعا در میزان تاثیرگذاری شهاب سینمای ایران، به غیر از سبک بازی‌اش موارد دیگری هم دخیل است. مواردی مثل زبان بدن و حتی همین ساده‌پوشی‌اش. شهاب حسینی که از تئاترهای دانشجویی پله‌های ترقی را طی کرد، خیلی‌ها از اجراهایش در برنامه نیم‌رخ به خاطر دارند. اینکه چرا با وجود این همه سادگی در انتخاب لباس و گاهی نگاهی بی‌تفاوت در نحوه لباس‌پوشیدن او را بدتیپ نمی‌دانیم، در ادامه بررسی شده است. به همین دلیل، علاوه‌بر بررسی استایل او توسط ستاره سلامی، کارشناس حوزه استایل، پویا ودایع ،کارشناس زبان بدن  از رفتارهای غیرکلامی او می‌گوید. شاید یکی از رمزهای موفقیت او همین ساده‌پوشی است.

************************************

کارشناس استایل :

 دهه اول :

در آن سال‌ها او با اجرای برنامه‌هایی مخصوص نوجوانان، با انتخاب شلوارهای گشاد و پیله‌دار سبز یا آبی روشن و پلیور یا ژاکت‌هایی که معمولا طوسی کم‌رنگ بود، انتخاب‌هایی متناسب با دهه ۷۰ داشت. پیراهن‌هایی سفید که یقه آن عموما از پلیور بیرون گذاشته می‌شد، شهاب ۲۵ساله را از همان ابتدا ساده‌پوش جلوه می‌داد.

دهه دوم :

دهه دوم حضور او در سینما بسیار پررنگ شد. او در این دهه با بازی در فیلم‌هایی مثل «واکنش پنجم»، «سوپر استار» و «جدایی نادر از سیمین» به اوج محبوبیت رسید. با نگاهی به استایل او در سال‌های دهه ۸۰، او را بیشتر با ریش یا ته‌ریش، موهایی تقریبا آشفته و کمی بلند در قسمت پیشانی دیده‌ایم. انتخاب او در این سال‌ها عموما تی‌شرت یا پیراهن‌های اسپرت ساده است. از اواسط دهه ۸۰، شهاب حسینی با ریش پروفسوری و موهایی کمی کوتاه‌تر از گذشته دیده شد. محبوب‌ترین لباس از نظر او تی‌شرت‌های یقه‌گرد و پیراهن‌های گشاد ساده با دکمه‌های باز است.

دهه سوم :

دهه ۹۰ شروع فصل چهارم زندگی اوست. دهه‌ای که اوج حضور او در جشنواره‌های خارجی و دریافت جوایز متعدد است. اما این بار با حضور او در مراسم رسمی، شاهد پوشیدن لباس‌های رسمی در او هستیم. کت و شلوارهای کلاسیک با رنگی مشکی و پیراهن سفید استایل رسمی او را بیش از گذشته به نمایش گذاشت.

ساده‌پوش خوش‌پوش

او بازیگری است که از محبوبیتی خاص در بین اقشار مختلف جامعه برخوردار است. شاید دلیل این محبوبیت، ساده‌پوشی همیشگی و انتخاب‌هایی شبیه مردم عادی جامعه باشدکه باعث می‌شود فاصله‌اش با قشرهای دیگر جامعه حس نشود. سلیقه اصلی این بازیگر، پوشیدن تی‌شرت‌های تک‌رنگ، پیراهن‌های آزاد با دکمه‌های باز است که نشان‌ می‌دهد این بازیگر تابع مد نیست و لباس‌هایش را با توجه به آناتومی بدن و سلیقه‌های شخصی انتخاب می‌کند. باوجوداین، می‌توان او را ساده‌پوش خوش‌پوش دانست.

کت و شلوار غیررسمی!

تی‌شرت‌های ساده با پیراهن‌های روشن و شلوارهای کژوال، سبک ویژه شهاب حسینی در پوشیدن لباس است. معمولا پیراهن‌هایش را روی شلوار می‌اندازد و اصولا تیپ‌های غیررسمی را می‌پسندد. البته در سریال «شهرزاد» عموما او را با کت و شلوار دیدیم. جلیقه همراه این استایل سبب شد لباس رسمی بر اندام او برازنده باشد. شهاب حسینی خیلی وقت‌ها استایل رسمی کت و شلوار را با بازگذاشتن دکمه‌های پیراهن و گاهی انداختن پیراهن روی شلوار، غیررسمی می‌کند. درواقع، همین انتخاب‌های غیرمعمول، استایلش را خاص و بر جذابیتش می‌افزاید.

متمایز از سایر هم‌نسلانش

در مقایسه او با بازیگران هم‌نسلش متوجه می‌شویم شهاب حسینی اهل مد روز و انتخاب لباس‌های کمپانی‌های معروف نیست و از ابتدای ورود خود به این حوزه تا به امروز، همواره پوششی ساده و به دور از تجملات داشته است. تناسب اندام و داشتن وزن ایده‌آل در این سال‌ها یکی از موثرترین عوامل در محبوبیت این بازیگر به شمار می‌رود. با اینکه او دهه چهارم زندگی‌اش را طی می‌کند، همچنان وزنی متناسب دارد. ضمن اینکه حرکات مناسب دست، طرز صحیح ایستادن و راه‌رفتن، او را از سایر هم‌نسلانش متمایز می‌کند.

**************************************

کارشناس زبان بدن پویا ودایع 

بررسی استایل و زبان بدن شهاب سینمای ایران

برگ برنده شهاب

بیشترین محبوبیت او به‌دلیل حرکات صورتش است و اولین چیزی که به استایل او کمک می‌کند، همین قضیه است. این موضوع باعث می‌شود لباس‌هایی که می‌پوشد، بهتر به نظر برسد. نوع ایستادن و صحبت‌کردن با توجه به نقش‌هایی که ایفا می‌کند، متغیر است. شهاب حسینی درون‌مایه درون‌گرایی دارد و همین مسئله او را کمی مرموز نشان می‌دهد.

دلیل تمایز او

لباس‌هایش عموما سفید یا خنثی است. فرم ایستادن او به‌گونه‌ای است که پاهایش را معمولا به اندازه عرض شانه باز می‌کند و گاهی یکی از پاهایش را جلوتر قرار می‌دهد. همین مسائل ریز است که در استایل شهاب حسینی تمایز ایجاد می‌کند.

علت نگاه گیرایش

نوع نگاه شهاب حسینی کاملا متفاوت است. در بیشتر مواقع، مستقیم نگاه می‌کند و حرکات سر هنگام صحبت‌کردن به چشم می‌آید و همین باعث می‌شود نگاه گیراتری پیدا کند. همچنین ابروهای پرپشت و مشکی و تکان‌دادن سرش، نوع نگاهش را پررنگ‌تر و واضح‌تر می‌نمایاند.

استایل خاص نیم‌تنه بالا

حالت دست‌های او دورانی است. از حرکات خطی در دست‌ها خیلی کم استفاده می‌کند و حرکات او عموما آرام است. در بیشتر بازی‌هایش از نیم‌تنه‌اش کمک می‌گیرد؛ یعنی حالت دست و صورت را بیشتر می‌بینید. او از پاها کمتر استفاده می‌کند؛ گرچه نوع ایستادنش خاص است و از پاها می‌گیرد تا نیم‌تنه‌اش را به اطراف کج کند و فرمی خاص به بدنش بدهد.

احساساتش را بروز می‌دهد

به نظر می‌رسد تاثیر حرکات صورت او بیشتر از بازیگران دیگر است، زیرا به‌خوبی می‌داند چگونه از اجزای صورتش کمک بگیرد. شهاب حسینی به‌خوبی ارتباط چشمی برقرار می‌کند. از حالت‌های چهره به‌صورت ناگهانی زیاد استفاده می‌کند و درواقع احساساتش را به‌خوبی در چهره‌اش نمایش می‌دهد. نشان‌دادن غم و اندوه و لبخندهایش بی‌نظیر است.

شهامت بازی در نقش‌های مختلف

سبک لباس‌پوشیدنش بسیار مهم است. کمتر دیده‌ایم از رنگ‌های شاد استفاده کند. او شهامت بازی در نقش‌های مختلف را دارد و مهم‌ترین علت آن همین زبان بدن و استفاده مناسب از فرم صورت است و مردم را به عکس‌العمل وادار می‌کند. بازی او عموما دیگران را در خلسه فکری نگه می‌دارد.