ساعت رولکس

روشهایی برای افزایش قدرت بیان

۲۶ خرداد ۱۳۹۶

۱۴ روش موثر برای بهبود قدرت بیان

 

 

 

آمارها به این واقعیت اشاره دارند که تقریبا ۸۵ درصد از موفقیت ما در خانومدگی، مستقیما به مهارت‌های ارتباطی‌مان به‌ویژه قدرت بیان مربوط می‌شوند. یعنی فرقی نمی‌کند چقدر بلندپرواز، چقدر اهل پشتکار یا چقدر تحصیل‌انجامه باشید؛ اگر مهارت‌های ارتباطی صحیح و قدرت بیان کافی را در خودتان ایجاد و تقویت نکنید، احتمال موفقیت‌تان پایین اســـــت. این نوشته را بخوانید تا با ۱۴ روش موثر برای بهبود قدرت بیان آشنا شوید.

اگر به شیوه‌ی برقراری ارتباط افراد با یکدیگر دقت کنید، به وضوح می‌بینید که افزایش ما آدم‌ها با کمی توجه افزایش به قدرت بیان می‌توانیم نفع زیادی ببریم.

«کیفیت خانومدگی‌تان، کیفیت روابط‌تان اســـــت.»
– تونی رابینز

رابطه‌ی قدرت بیان با موفقیت

هر وقت می‌خواهید فراتر از دنیای درونی‌تان حرکت کنید و با کسانی که فکر و احساس‌شان با شما متفاوت اســـــت ارتباط برقرار کنید، مهارت‌های ارتباطی‌تان، به‌ویژه قدرت بیان، عامل اصلی‌ای هستند که نتیجه را رقم می‌خانومند.

رویداد نیکو اینکه همه می‌توانند قدرت بیان خود را تقویت کنند. حتما انگیزه‌ی افزایشی پیدا می‌کنید اگر بدانید که حتی پیشرفت‌های اندک در قدرت بیان در ارتباط با دیگران، تأثیر عمیقی بر کیفیت خانومدگی و کارتان خواهند داشت.

«برقراری ارتباط، یعنی ارتباط انسانی، کلید موفقیت شخصی و کاری اســـــت.»
– پنخست جی میر

 

تقویت قدرت بیان

وقتی می‌خواهید با طیف گسترده و گوناگونی از آدم‌ها ارتباط برقرار کنید، باید ابتدا ۵ سؤال از خودتان بپرسید:

  • چه اشتراکاتی داریم؟
  • آنها در گفت‌وگو با من احساس آسودهی دارند؟
  • پاسخ‌های من باعث می‌شود احساس کنند درک‌شان انجامه‌ام؟
  • مقصود من به طور واضح منتقل انجام گرفته اســـــت؟
  • پس از برقراری تعامل، ارتباط‌مان بهبود خواهد یافت؟

برای دست‌یابی به این اهداف، باید آنچه در ادامه می‌آید را مورد توجه قرار بدهید.

۱۴ روش موثر برای بهبود قدرت بیان

۱. این حس را منتقل کنید که مشتاق صحبت با آنها هستید

قدرت بیان - طوری رفتار کنید که انگار مشتاق صحبت با دیگران هستید.

آنها دوست دارند احساس کنند که شما ترجیح می‌دهید به جای هر کس دیگری، با آنها صحبت کنید. وقتی این حس را منتقل می‌کنید که برای صحبت هیجان‌زده هستید و به آنها اهمیت می‌دهید، باعث می‌شود حس بهتری نسبت به خود داشته باشند. در نتیجه، احتمال افزایشی دارد که حرف دل‌شان را با شما در میان بگذارند.

۲. سؤالاتی با پایان باز درباره‌ی علایق‌شان بپرسید

سؤالاتی بپرسید که باعث شوند افراد درباره‌ی علایق و خانومدگی‌شان طوری صحبت کنند که بینشی درباره‌ی نیازها و خواســـــته‌های‌شان در اختیارتان بگذارد. وقتی به آنها کمک می‌کنید دید تازه و مثبتی نسبت به وضعیت خود به دست آورند، ارتباطی عمیق‌تری با شما حس می‌کنند.

۳. به زبان بدن و احساسات‌شان توجه کنید

به ارتباطات غیرزبانی‌شان توجه ویژه‌ای بکنید. به زبان بدن و طرز ایستادن‌شان دقت کنید. افعال و واژه‌هایی که انتخاب می‌کنند را هم مد نظر داشته باشید. حالا، واژه‌ها، زبان بدن و تُن صدای‌تان را طوری در کنار هم مرتب کنید که با آنچه در مخاطب‌تان مشاهده انجامه‌اید سازگار شود. انجام این کار به آنها کمک خواهد انجام تا ارتباطِ ناخوداگاهِ عمیق‌تری با شما برقرار کنند.

 

۴. تأییدشان کنید. بگویید چه چیزهایی را در آنها تحسین می‌کنید و دلیل

یکی از بهترین روش‌ها برای ارتباط سریع با دیگران، این اســـــت که رک باشید و به آنها بگویید دلیل آنها را دوست دارید یا تحسین‌شان می‌کنید. اگر بیانِ زیادی مستقیم معقول نیست، با اظهارات غیرمستقیمی در این طرف و آن طرف، منظورتان را به آنها برسانید. هر دو آرزونجام به یک اندازه مؤثرند، زیرا همه به تأیید و تشویق دیگران، واکنش نیکوی نشان می‌دهند.

۵. به هر چه می‌گویند، با دقت گوش کنید

موقع صحبت با آنها، زیاد از حد روی آنچه باید پاسخ دهید تمرکز نکنید؛ به جای آن، به هر واژه‌ای که به زبان می‌آورند گوش کنید و تا جای ممکن، واکنش مرتبط و معقولی نشان دهید. این برخورد به آنها نشان می‌دهد که به آنچه می‌گویند علاقه دارید و در لحظه‌ی جاری، تکمیلا همراه و هم‌دل‌شان هستید. هر وقت چیزی می‌گویند که درست متوجه نمی‌شوید، سؤال بپرسید. این امر کمک خواهد انجام تا هر گونه خطا و لغزشِ عجیب بالقوه در برقراری ارتباط را پوشش دهید.

۶. به اندازه‌ی کافی ارتباطی چشمی برقرار کنید

ارتباط چشمی به طرف مقابل‌تان می‌گوید که شما نه تنها به او و آنچه می‌گوید علاقه دارید، بلکه قابل اعتماد هم هستید. وقتی این ارتباط چشمی به اندازه‌ی کافی و درست به کار می‌رود، آنها تصور می‌کنند به خاطر این تمایل‌تان به رودررویی مستقیم، به خودتان اطمینان هم دارید. در نتیجه، طبیعتا توجه افزایشی به شما و آنچه می‌گویید خواهند داشت.

 

۷. تا جایی که ممکن اســـــت، خودتان را به آنها بشناسانید

قدرت بیان - از سوتی‌هایی که داده‌اید برای دیگران تعریف کنید.

یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه اعتماد دیگران را به دست آورید، این اســـــت که تا جایی که می‌توانید خودتان را به آنها بشناسانید. از اتفاقات جالبی که در خانومدگی‌تان افتاده برای‌شان بگویید یا فقط سوتی‌هایی را که در خانومدگی روزمره داده‌اید تعریف کنید. همین‌طور که این کار را انجام می‌دهید، مطمئن شوید که از علایق و ارزش‌های آنها زیاد از حد دور نمی‌شوید. هیچ چیز هم‌چون شفافیت، ایجاد اعتماد نمی‌کند.

۸. این حس را منتقل کنید که همگی در یک سوی میدان هستید

از واژه‌هایی مانند «ما، برای ما، خود ما…» اســـــتفاده کنید تا فورا با هم ارتباط برقرار کنید. وقتی از چنین واژه‌هایی اســـــتفاده می‌کنید، به نظر می‌رسد که همگی در یک گروه، با دنبال و علایق مشترکی حضور دارید. این‌طوری شما هم روی مدار آنها حرکت می‌کنید، در حالی که به نظر می‌رسد دیگران از بینش و درک ویژه‌ی شما برخوردار نیستند.

۹. به آنها لبخند بخانومید

وقتی به دیگران لبخند می‌خانومید، این حس را منتقل می‌کنید که آنها را دوست دارید و وجودشان برای‌تان شادی‌بخش اســـــت. لبخند زدن باعث می‌شود آنها هم ناخوداگاه بخواهند به شما لبخند بخانومند که این امر فورا بین‌تان توافقی دو طرفه ایجاد می‌کند. فقط مطمئن شوید که لبخندتان صمیمانه اســـــت، اگر غیر از این باانجام گرفت آنها می‌فهمند.

 

۱۰. تجربه‌های نیکو‌تان را به دیگران هم پیشنهاد بدهید

رستوران‌هایی که رفته‌اید، مکان‌هایی که بوده‌اید، فیلم‌هایی که دیده‌اید، آدم‌های مفیدی که آنها باید ملاقات کنند، کتاب‌هایی که خوانده‌اید، فرصت‌های شغلی و خلاصه هر آنچه به ذهن‌تان می‌رسد را پیشنهاد کنید. توضیح دهید که چه چیزی در آن آدم‌ها و مکان‌ها و چیزها قابل توجه بوده و چگونه می‌توانند برای بقیه هم جذاب باشند. اگر آن‌قدر ایده پیشنهاد کنید که بتوانید آنها را علاقه‌مند کنید، آنها هم به عنوان یک «همراه» به شما نگاه می‌کنند که در هنگام تصمیم‌گیری درباره‌ی کاری که باید انجام بدهند، می‌توانند روی او حساب کنند.

۱۱. به آنها دل‌گرمی بدهید

اگر کسی که با او طرف هستید، سن کاهشی دارد یا در موقعیت دشوارتری نسبت به شماســـــت، از هر دل‌گرمی‌ای که بتوانید به او بدهید، اســـــتقبال خواهد انجام. وقتی به آنها کمک می‌کنید تا اطمینان افزایشی نسبت به توانایی‌هایشان پیدا کنند، برای اظهار نظر شما ارزش قائل خواهند انجام گرفت. این حتی به رابطه‌تان هم کمک می‌کند. آنها را متقاعد کنید که می‌توانند مشکلات و محدودیت‌های‌شان را از بین ببرند و به برقراری ارتباط با شما حس نیکوی پیدا کنند.

۱۲. طوری به نظر برسید که انگار سطح انرژی‌تان کمی بالاتر از طرف مقابل اســـــت

عموما آدم‌ها می‌خواهند دور و بر کسانی باشند که به جای تضعیف، روحیه‌ی آنها را بالا ببرند. اگر با صدا و زبان بدن‌تان نشان دهید که سطح انرژی نسبتا بالاتری دارید، وقتی دور و بر شما هستند، حس پرانرژی‌تر و مثبت‌تری خواهند داشت. به صورت حتم آن‌قدر هم پرانرژی نباشید که آنها را از خود دور کنید، اما آن‌قدر انرژی از خودتان نشان دهید که آنها هم بعد از صحبت با شما احساس پرانرژی بودن کنند.

۱۳. نام آنها را طوری ادا کنید که به گوش‌شان خوشایند باانجام گرفت

نام هر شخصی، از نظر هیجانی، یکی از قدرتمندترین واژه‌ها برای اوست. اما چگونه ادا انجامن آن، حیاتی‌تر از تعداد دفعاتی اســـــت که آن را به زبان می‌آورید. اگر نام آنها را با انعطاف درستی به زبان بیاورید، واقعا می‌تواند حس مثبت زیادی را به طور مستقیم به سیستم عصبی‌شان منتقل کند. اگر وقتی نام آنها را می‌گویید، حس نیکوی برای‌شان داشته باانجام گرفت، بدون اینکه خودشان هم بدانند، به طور ناخوداگاه احساس نزدیکی با شما خواهند انجام.

 

۱۴. پیشنهاد دهید این رابطه را یک گام به جلو ببرید

قدرت بیان - رفتن به رستوران، ارتباط را یک گام به جلو هدایت می‌کند.

تعداد کار وجود دارد که می‌توانید برای تقویت دوستی‌تان با طرف مقابل، انجام دهید. برای نمونه، پیشنهاد رفتن به رستوران بدهید، در کافه و کافی‌شاپ صحبت کنید، به اســـــتادیوم‌های ورزشی بروید و… حتی اگر آنها پیشنهادتان را قبول هم نکنند، باز هم از اینکه آن‌قدر ازشان خوش‌تان آمده که می‌خواهید به دوستی‌تان عمق بدهید، احساس خوشایندی خواهند داشت. از طرف دیگر آنها هم به سراغ شما خواهند آمد، چون دیده‌اند که شما به جای آنکه منتظر بمانید تا دوستی با آنها به شکل جادویی اتفاق بیفتد، برای به دست گرفتن خانومدگی‌تان و برقراری دوستی جرئت دارید.

در اســـــتفاده از قدرت بیان ماهر شوید

اگر فرصتی را به تقویت حتی تعداد مورد از این مهارت‌های ارتباطی اختصاص بدهید، توانایی‌تان در برقراری ارتباط با دیگران چه در محل کار و چه در موقعیت‌های اجتماعی، به طرز چشم‌گیری بهبود می‌یابد. فرصتی را به مشاهده‌ی ماهرترین افراد از منظر اجتماعی که می‌شناسید اختصاص دهید؛ زیادی از این روش‌ها را در آنها خواهید دید. توجه داشته باشید که این روش‌ها نباید مثل یک ربات به کار گرفته شوند یا خیلی در چشم باشند. باید به صورت طبیعی انجام شوند و به روشی که با موقعیت جاری سازگاری داشته باشند.

«ممکن اســـــت ایده‌های فوق‌العاده‌ای داشته باشید، اما اگر نتوانید آنها را منتقل کنید، ایده‌هایتان شما را به هیچ جا نخواهند رساند.»
– لی لاکوکا

برای اینکه بهترین نتیجه‌ی ممکن را به دست بیاورید، فقط آرام باشید و بگذارید این مهارت‌های ارتباطی به طور طبیعی جریان یابند. تا جایی که می‌توانید به خود حقیقی‌تان نزدیک باشید. روش‌هایی را انتخاب کنید که با شخصیت‌تان و انگیزه‌هایتان در ارتباط با دیگران تناسب نیکوی داشته باشند. یاد بگیرید که حس کنید کدام‌ها برای موقعیت‌های خاص معقول هستند و کدام‌ها با شخصیت حقیقی شما سازگاری ندارند.

 

قدرت بیان، منجر به فرصت‌های جدید می‌شود

از آنجایی که آدم‌ها نقش حیاتیی در خانومدگی شما ایفا می‌کنند، اگر فرصتی را به بهبود روشی که با تقویت مهارت‌های ارتباطی، با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید اختصاص دهید، کل خانومدگی برای‌تان آسان‌تر خواهد انجام گرفت.

قدیم‌ها برقراری ارتباط با هر کسی در هر موقعیتی خیلی آسان‌تر بود درست برتصویر این روزها. قدرت مهارت‌های موثر ارتباطی این اســـــت که با تقویت‌شان، فرصت‌های جدیدی که در غیر این صورت در دسترس نبودند به وفور برای‌تان مهیا خواهد انجام گرفت.

 

برگرفته از: advancedlifeskills.com / RavanshenasiBartar.com

پرتال روانشناسی و سبک خانومدگی برتر